Temperatures & much more!
Weather & forecasts in the Zillertal
Whether you're planning your next hike or simply looking forward to your stay – our up-to-date weather service provides reliable forecasts for the Fügen-Kaltenbach region.
Fügen
Today
Tomorrow
Overmorrow
Dry and bright with plenty of sunshine, clouds will be rare.
Morning
4°C
Sunny
Midday
15°C
Sunny
Afternoon
13°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 55 % |
| Thunder probability | 0 % |
| Snow line | 1500 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 11 h |
Variable with showers in the beginning. The showers will turn into persistent rain in the afternoon.
Morning
7°C
Unsettled
Midday
11°C
Unsettled
Afternoon
8°C
Raining
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 25 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 20 % |
| Snow line | 1400 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 2 h |
Overcast throughout the day and frequent, but light rain.
Morning
6°C
Raining
Midday
12°C
Raining
Afternoon
10°C
Raining
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 25 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 35 % |
| Snow line | 1700 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 1 h |
Kaltenbach
Today
Tomorrow
Overmorrow
Dry and bright with plenty of sunshine, clouds will be rare.
Morning
3°C
Sunny
Midday
14°C
Sunny
Afternoon
12°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 50 % |
| Thunder probability | 0 % |
| Snow line | 1500 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 11 h |
Variable with showers in the beginning. The showers will turn into persistent rain in the afternoon.
Morning
6°C
Unsettled
Midday
11°C
Unsettled
Afternoon
8°C
Raining
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 25 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 25 % |
| Snow line | 1500 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 2 h |
Thick clouds throughout the day and rain with varying intensity.
Morning
5°C
Raining
Midday
12°C
Raining
Afternoon
9°C
Raining
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 25 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 35 % |
| Snow line | 1600 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 0 h |
Fügen und Hochfügen 1500
Today
Tomorrow
Overmorrow
Dry and bright with plenty of sunshine, clouds will be rare.
Morning
-2°C
Sunny
Midday
7°C
Sunny
Afternoon
5°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 55 % |
| Thunder probability | 0 % |
| Snow line | 1500 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 11 h |
At first a mixture of sunny periods and scattered snow showers, then prolonged snowfall.
Morning
2°C
Snow, sunshine, clouds
Midday
4°C
Snow, sunshine, clouds
Afternoon
1°C
Snowing
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 35 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 20 % |
| Snow line | 1400 m |
| Fresh snow | 9 cm |
| Sunshine duration | 2 h |
Snowfall will turn into rain and diminish slowly during the day.
Morning
0°C
Snowing
Midday
4°C
Snow, sunshine, clouds
Afternoon
3°C
Raining
| Wind direction | North |
| Wind speed | 10 Km/h |
| Fog | 35 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 35 % |
| Snow line | 1700 m |
| Fresh snow | 1 cm |
| Sunshine duration | 1 h |
Zillertal Shuttle Bergstation
Today
Tomorrow
Overmorrow
Dry and bright with plenty of sunshine, clouds will be rare.
Morning
-5°C
Sunny
Midday
-1°C
Sunny
Afternoon
0°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 15 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 45 % |
| Thunder probability | 10 % |
| Snow line | 1400 m |
| Fresh snow | 2 cm |
| Sunshine duration | 11 h |
At first a mixture of sunny periods and scattered snow showers, then prolonged snowfall.
Morning
-4°C
Snow, sunshine, clouds
Midday
-2°C
Snow, sunshine, clouds
Afternoon
-4°C
Snowing
| Wind direction | North |
| Wind speed | 10 Km/h |
| Fog | 70 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 25 % |
| Snow line | 1500 m |
| Fresh snow | 16 cm |
| Sunshine duration | 2 h |
Dull throughout the day. Snowfall will increase more and more.
Morning
-5°C
Snowing
Midday
-3°C
Snowing
Afternoon
-4°C
Snowing
| Wind direction | North |
| Wind speed | 15 Km/h |
| Fog | 75 % |
| Rain probability | 80 % |
| Thunder probability | 35 % |
| Snow line | 1600 m |
| Fresh snow | 11 cm |
| Sunshine duration | 0 h |
Strass im Zillertal
Today
Tomorrow
Overmorrow
Dry and bright with plenty of sunshine, clouds will be rare.
Morning
5°C
Sunny
Midday
15°C
Sunny
Afternoon
13°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 60 % |
| Thunder probability | 15 % |
| Snow line | 1500 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 10 h |
Variable with showers in the beginning. The showers will turn into persistent rain in the afternoon.
Morning
8°C
Unsettled
Midday
11°C
Unsettled
Afternoon
9°C
Raining
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 25 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 15 % |
| Snow line | 1300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 2 h |
Overcast throughout the day and frequent, but light rain.
Morning
7°C
Raining
Midday
12°C
Raining
Afternoon
10°C
Raining
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 25 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 35 % |
| Snow line | 1700 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 1 h |
Reference: © GeoSphere Austria