Temperatures & much more!
Weather & forecasts in the Zillertal
Whether you're planning your next hike or simply looking forward to your stay – our up-to-date weather service provides reliable forecasts for the Fügen-Kaltenbach region.
Fügen
Today
Tomorrow
Overmorrow
Dry and fair in the early morning, then variable with frequent showers.
Morning
17°C
Cloudy with sunny spells
Midday
27°C
Unsettled
Afternoon
20°C
Unsettled
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 10 % |
| Rain probability | 90 % |
| Thunder probability | 45 % |
| Snow line | 2900 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 8 h |
First variable with showers, becoming drier and brighter in the afternoon.
Morning
14°C
Unsettled
Midday
19°C
Unsettled
Afternoon
18°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 20 % |
| Rain probability | 80 % |
| Thunder probability | 15 % |
| Snow line | 2400 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 9 h |
Quite sunny with scattered clouds during the day, but a chance of thunderstorms towards evening.
Morning
14°C
Cloudy with sunny spells
Midday
24°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
19°C
Possible thunderstorms
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 10 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 65 % |
| Snow line | 2600 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 8 h |
Kaltenbach
Today
Tomorrow
Overmorrow
Dry and fair in the early morning, then variable with frequent showers.
Morning
16°C
Cloudy with sunny spells
Midday
26°C
Unsettled
Afternoon
19°C
Unsettled
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 90 % |
| Thunder probability | 45 % |
| Snow line | 2900 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 8 h |
Rainfall will decrease in the morning and end in the afternoon.
Morning
14°C
Raining
Midday
19°C
Unsettled
Afternoon
17°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 20 % |
| Rain probability | 80 % |
| Thunder probability | 20 % |
| Snow line | 2500 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 8 h |
Quite sunny with scattered clouds during the day, but a chance of thunderstorms towards evening.
Morning
13°C
Cloudy with sunny spells
Midday
23°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
19°C
Possible thunderstorms
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 10 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 65 % |
| Snow line | 2600 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 8 h |
Fügen und Hochfügen 1500
Today
Tomorrow
Overmorrow
Dry and fair in the early morning, then variable with frequent showers.
Morning
13°C
Cloudy with sunny spells
Midday
18°C
Unsettled
Afternoon
13°C
Unsettled
| Wind direction | North |
| Wind speed | 10 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 90 % |
| Thunder probability | 45 % |
| Snow line | 2900 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 8 h |
First variable with showers, becoming drier and brighter in the afternoon.
Morning
8°C
Unsettled
Midday
11°C
Unsettled
Afternoon
11°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 10 Km/h |
| Fog | 10 % |
| Rain probability | 80 % |
| Thunder probability | 15 % |
| Snow line | 2400 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 9 h |
Quite sunny with scattered clouds during the day, but a chance of thunderstorms towards evening.
Morning
9°C
Cloudy with sunny spells
Midday
16°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
12°C
Possible thunderstorms
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 10 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 65 % |
| Snow line | 2600 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 8 h |
Zillertal Shuttle Bergstation
Today
Tomorrow
Overmorrow
Fair in the early morning. Later thunderstorms, which will die away in the afternoon.
Morning
9°C
Sunny
Midday
12°C
Possible thunderstorms
Afternoon
8°C
Unsettled
| Wind direction | North |
| Wind speed | 15 Km/h |
| Fog | 10 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 50 % |
| Snow line | 2900 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 9 h |
Variable cloudiness and snow showers. Also rain showers in the second half of the day.
Morning
3°C
Snow, sunshine, clouds
Midday
5°C
Snow, sunshine, clouds
Afternoon
6°C
Unsettled
| Wind direction | North |
| Wind speed | 15 Km/h |
| Fog | 20 % |
| Rain probability | 80 % |
| Thunder probability | 20 % |
| Snow line | 2500 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 8 h |
Quite sunny with scattered clouds during the day, but a chance of thunderstorms towards evening.
Morning
6°C
Cloudy with sunny spells
Midday
10°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
6°C
Possible thunderstorms
| Wind direction | North |
| Wind speed | 15 Km/h |
| Fog | 15 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 65 % |
| Snow line | 2500 m |
| Fresh snow | 3 cm |
| Sunshine duration | 7 h |
Strass im Zillertal
Today
Tomorrow
Overmorrow
Fairly sunny with scattered clouds. Showers will be possible towards evening.
Morning
17°C
Cloudy with sunny spells
Midday
27°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
20°C
Unsettled
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 90 % |
| Thunder probability | 40 % |
| Snow line | 2900 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 8 h |
First variable with showers, becoming drier and brighter in the afternoon.
Morning
15°C
Unsettled
Midday
20°C
Unsettled
Afternoon
18°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 15 % |
| Rain probability | 80 % |
| Thunder probability | 20 % |
| Snow line | 2400 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 9 h |
Quite sunny with scattered clouds during the day, but a chance of thunderstorms towards evening.
Morning
14°C
Cloudy with sunny spells
Midday
25°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
19°C
Possible thunderstorms
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 10 % |
| Rain probability | 85 % |
| Thunder probability | 60 % |
| Snow line | 2600 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 8 h |
Reference: © GeoSphere Austria