Temperatures & much more!
Weather & forecasts in the Zillertal
Whether you're planning your next hike or simply looking forward to your stay – our up-to-date weather service provides reliable forecasts for the Fügen-Kaltenbach region.
Fügen
Today
Tomorrow
Overmorrow
Dry and bright with plenty of sunshine, clouds will be rare.
Morning
8°C
Sunny
Midday
20°C
Sunny
Afternoon
16°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 0 % |
| Thunder probability | 10 % |
| Snow line | 2300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 9 h |
Sunny in the early morning, but soon clouds will gather and will lead to light rain towards evening.
Morning
9°C
Cloudy with sunny spells
Midday
18°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
15°C
Raining
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 65 % |
| Thunder probability | 40 % |
| Snow line | 2300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 2 h |
Morning clouds will clear gradually. Then frequent sunny periods.
Morning
9°C
Cloudy
Midday
17°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
13°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 10 % |
| Rain probability | 45 % |
| Thunder probability | 20 % |
| Snow line | 1900 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 7 h |
Kaltenbach
Today
Tomorrow
Overmorrow
Dry and bright with plenty of sunshine, clouds will be rare.
Morning
7°C
Sunny
Midday
19°C
Sunny
Afternoon
15°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 0 % |
| Thunder probability | 15 % |
| Snow line | 2300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 9 h |
Sunny in the early morning, but soon clouds will gather and will lead to light rain towards evening.
Morning
9°C
Cloudy with sunny spells
Midday
17°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
14°C
Raining
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 65 % |
| Thunder probability | 40 % |
| Snow line | 2300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 2 h |
Sunshine and cloudiness will alternate throughout the day. A chance of showers towards evening.
Morning
8°C
Cloudy
Midday
16°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
13°C
Unsettled
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 10 % |
| Rain probability | 50 % |
| Thunder probability | 25 % |
| Snow line | 2000 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 5 h |
Fügen und Hochfügen 1500
Today
Tomorrow
Overmorrow
Dry and bright with plenty of sunshine, clouds will be rare.
Morning
5°C
Sunny
Midday
13°C
Sunny
Afternoon
9°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 0 % |
| Thunder probability | 10 % |
| Snow line | 2300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 9 h |
Sunny in the early morning, but soon clouds will gather and will lead to light rain towards evening.
Morning
5°C
Cloudy with sunny spells
Midday
11°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
7°C
Raining
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 65 % |
| Thunder probability | 40 % |
| Snow line | 2300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 2 h |
Morning clouds will clear gradually. Then frequent sunny periods.
Morning
4°C
Cloudy
Midday
9°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
6°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 10 % |
| Rain probability | 45 % |
| Thunder probability | 20 % |
| Snow line | 1900 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 7 h |
Zillertal Shuttle Bergstation
Today
Tomorrow
Overmorrow
Dry and bright with plenty of sunshine, clouds will be rare.
Morning
3°C
Sunny
Midday
6°C
Sunny
Afternoon
4°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 10 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 0 % |
| Thunder probability | 20 % |
| Snow line | 2300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 9 h |
Fair to start, then clouds will gather and rain or snowfall will begin towards evening.
Morning
2°C
Cloudy with sunny spells
Midday
5°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
2°C
Snow, sunshine, clouds
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 65 % |
| Thunder probability | 40 % |
| Snow line | 2300 m |
| Fresh snow | 2 cm |
| Sunshine duration | 2 h |
Mostly cloudy with scattered snow showers every now and then.
Morning
1°C
Cloudy
Midday
2°C
Snow, sunshine, clouds
Afternoon
1°C
Snow, sunshine, clouds
| Wind direction | North |
| Wind speed | 10 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 50 % |
| Thunder probability | 20 % |
| Snow line | 2000 m |
| Fresh snow | 1 cm |
| Sunshine duration | 4 h |
Strass im Zillertal
Today
Tomorrow
Overmorrow
Dry and sunny throughout the day, becoming cloudy towards evening.
Morning
8°C
Sunny
Midday
20°C
Sunny
Afternoon
16°C
Cloudy with sunny spells
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 0 % |
| Thunder probability | 10 % |
| Snow line | 2200 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 8 h |
Sunny in the early morning, but soon clouds will gather and will lead to light rain towards evening.
Morning
10°C
Cloudy with sunny spells
Midday
18°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
15°C
Raining
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 60 % |
| Thunder probability | 40 % |
| Snow line | 2300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 3 h |
Early clouds will gradually clear to leave the region with a dry and sunny day.
Morning
9°C
Cloudy
Midday
17°C
Cloudy with sunny spells
Afternoon
14°C
Sunny
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 40 % |
| Thunder probability | 20 % |
| Snow line | 1900 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 9 h |
Reference: © GeoSphere Austria