Temperatures & much more!
Weather & forecasts in the Zillertal
Whether you're planning your next hike or simply looking forward to your stay – our up-to-date weather service provides reliable forecasts for the Fügen-Kaltenbach region.
Fügen
Today
Tomorrow
Overmorrow
Fair in the early morning. Later thunderstorms, which will die away in the afternoon.
Morning
19°C
Sunny
Midday
28°C
Possible thunderstorms
Afternoon
23°C
Unsettled
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 65 % |
| Thunder probability | 50 % |
| Snow line | 3300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 10 h |
Dry and sunny throughout the day with hardly any clouds.
Morning
16°C
Sunny
Midday
25°C
Sunny
Afternoon
21°C
Sunny
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 50 % |
| Thunder probability | 30 % |
| Snow line | 2800 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 13 h |
Dry and sunny throughout the day with hardly any clouds.
Morning
15°C
Sunny
Midday
27°C
Sunny
Afternoon
22°C
Sunny
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 10 % |
| Thunder probability | 0 % |
| Snow line | 3300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 15 h |
Kaltenbach
Today
Tomorrow
Overmorrow
Fair in the early morning. Later thunderstorms, which will die away in the afternoon.
Morning
18°C
Sunny
Midday
27°C
Possible thunderstorms
Afternoon
22°C
Unsettled
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 65 % |
| Thunder probability | 50 % |
| Snow line | 3300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 10 h |
Mostly sunny with a chance of isolated showers around noon.
Morning
16°C
Sunny
Midday
25°C
Unsettled
Afternoon
21°C
Sunny
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 50 % |
| Thunder probability | 25 % |
| Snow line | 2800 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 13 h |
Dry and sunny throughout the day with hardly any clouds.
Morning
14°C
Sunny
Midday
25°C
Sunny
Afternoon
21°C
Sunny
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 10 % |
| Thunder probability | 0 % |
| Snow line | 3300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 15 h |
Fügen und Hochfügen 1500
Today
Tomorrow
Overmorrow
Fair in the early morning. Later thunderstorms, which will die away in the afternoon.
Morning
15°C
Sunny
Midday
20°C
Possible thunderstorms
Afternoon
15°C
Unsettled
| Wind direction | North |
| Wind speed | 10 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 65 % |
| Thunder probability | 50 % |
| Snow line | 3300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 10 h |
Dry and sunny throughout the day with hardly any clouds.
Morning
11°C
Sunny
Midday
17°C
Sunny
Afternoon
14°C
Sunny
| Wind direction | North |
| Wind speed | 10 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 50 % |
| Thunder probability | 30 % |
| Snow line | 2800 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 13 h |
Dry and sunny throughout the day with hardly any clouds.
Morning
10°C
Sunny
Midday
18°C
Sunny
Afternoon
15°C
Sunny
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 10 % |
| Thunder probability | 0 % |
| Snow line | 3300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 15 h |
Zillertal Shuttle Bergstation
Today
Tomorrow
Overmorrow
Possibly sunny spells in the early morning, later heavy clouds with frequent thunderstorms.
Morning
11°C
Sunny
Midday
13°C
Possible thunderstorms
Afternoon
10°C
Possible thunderstorms
| Wind direction | North |
| Wind speed | 15 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 65 % |
| Thunder probability | 55 % |
| Snow line | 3300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 9 h |
Mostly sunny with a chance of isolated showers around noon.
Morning
8°C
Sunny
Midday
11°C
Unsettled
Afternoon
9°C
Sunny
| Wind direction | North |
| Wind speed | 15 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 50 % |
| Thunder probability | 20 % |
| Snow line | 2900 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 13 h |
Dry and sunny throughout the day with hardly any clouds.
Morning
7°C
Sunny
Midday
11°C
Sunny
Afternoon
10°C
Sunny
| Wind direction | North |
| Wind speed | 10 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 10 % |
| Thunder probability | 5 % |
| Snow line | 3300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 15 h |
Strass im Zillertal
Today
Tomorrow
Overmorrow
Fair in the early morning. Later thunderstorms, which will die away in the afternoon.
Morning
19°C
Sunny
Midday
28°C
Possible thunderstorms
Afternoon
24°C
Unsettled
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 65 % |
| Thunder probability | 50 % |
| Snow line | 3300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 11 h |
Dry and sunny throughout the day with hardly any clouds.
Morning
17°C
Sunny
Midday
26°C
Sunny
Afternoon
22°C
Sunny
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 5 % |
| Rain probability | 50 % |
| Thunder probability | 15 % |
| Snow line | 2800 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 14 h |
Dry and sunny throughout the day with hardly any clouds.
Morning
15°C
Sunny
Midday
27°C
Sunny
Afternoon
23°C
Sunny
| Wind direction | North |
| Wind speed | 5 Km/h |
| Fog | 0 % |
| Rain probability | 5 % |
| Thunder probability | 0 % |
| Snow line | 3300 m |
| Fresh snow | 0 cm |
| Sunshine duration | 15 h |
Reference: © GeoSphere Austria